„Eesti Laulupsaltri“ tonaarium on valmis!

Rohkem kui kümme aastat koostatud eestikeelse proosatekstilise kirikulaulu kogumik „Eesti Laulupsalter“ peaks ilmuma 2020. aasta lõpuks. Täna raporteerin rõõmuga ühe etapi lõpetamisest selle raamatu valmimise loos. Tund aega tagasi lisasin viimase lehekülje laulupsaltri tonaariumisse – nüüd on selles 180 meloodiavormelit ehk tooni, mis sisaldavad meloodilist informatsiooni üsnagi erinevatest traditsioonidest. Vormeleid leidub varaseimast selle teemalisest allikast Commemoratio brevis (10. saj. algus); rooma-katoliku kiriku 19. ja 20. sajandi väljaannetest ning mitmeid omaloomingulisi psalmitoone, milles olen muuhulgas püüdnud kasutada regiviiside elemente.

Tänu keskajast taas elluäratatud kursiivsele psalmilaulu süsteemile ja nutikale (ennast kiitmast ma ei väsi J) trükitehnilisele lahendusele, on kõik 180 meloodiavormelit koheselt kasutatavad kõikide psalmidega, mis asuvad selle sektsioonraamatu alumises jaotuses. See annab laulja käsutusse tuhandeid meloodia ja teksti kombinatsioone – valida saab vastavalt olukorrale, meeleolule ja vajadusele.

Tegelikult ei ole muidugi võimalik ühtegi tonaariumit kunagi täiesti valmis saada, sest uusi meloodiavormeleid saab ja tulebki kogu aeg juurde komponeerida. Kuna aga kuskile peab joone tõmbama, siis otsustasin raamatut koostama hakates, et kui 180 meloodiavormelit on koos, siis on selle raamatu tonaarium valmis. Nüüd tuleb tonaariumit veel toimetada teha korrektuuri ja koostada vajalikud registrid.

Kui tonaariumit ei ole võimalik lõplikult „valmis saada“, siis raamat „Eesti Laulupsalter“ on võimalik valmis saada. Kui keegi soovib toetajana olla selle ainulaadse raamatu sündimises osaline, siis palun tehke jõukohane annetus

 

Liturgilise muusika ühing Scandicus

EE651010220005319016 SEB Pank

Selgitusse palun lisada „Laulupsalter“

ja oma isikukood tulumaksu tagastamiseks.

 

Täname südamest iga annetuse eest!

Kes soovib raamatu „Eesti Laulupsalter“ kohta rohkem teada saada, võib vaadata lühivideot, mis asub https://www.youtube.com/watch?v=_vnlXCiyqW8