Pühalaulu Kool valmistub Püha Risti Austamise Jumalateenistuseks Suurel Reedel 29. märtsil

Alates 2016. aastast on Pühalaulu Kool valmistanud ette ja viinud läbi Püha Risti Austamise Jumalateenistust. Sel aastal lõppeb Oikumeeniline Ristite Rännak Kaarli kirikus ja jumalateenistus algab vahetult pärast Ristitee Rännakut.

Pühalaulu Koolil on sellega seoses kolm teadet: (1) kui Sa oled jõudnud ristitee viimasesse peatusesse (Kaarli kirik), siis ära pärast ristitee lõppu ära kiirusta; (2) kui Sa Ristitee Rännakul ei osale, siis ole Kaarli kirikus valmis kell 14.30; (3) Pühalaulu Kool kutsub kõiki neid, kes tahaksid kaasa teenida koorilauljana, tulla juba sel neljapäeval kell 17.30 Kaarli kiriku keldrisse. Alates sellest neljapäevast hakkame õppima jumalateenistuse laulusid ja kes tulevad järgneval neljapäeval jõuavad laulud kenasti selgeks saada. Tegu on ühehäälse ja üsna lihtsakoelise repertuaariga ja Pühalaulu Kool julgustab kõiki proovima.

Selles muusikalises jumalateenistuses ärkab ellu muistne Suure Reede rituaal. Osalejad saavad kuulda ja kaasa laulda iidseid kirikulaulu tekste. Neist vanimad pärinevad viiendast ja kuuendast sajandist. Üks keskne tekst on Venantius Fortunatuse (530–610) „Ustav Rist“ („Crux Fidelis“), mille kirjutamiseks ta ilmselt sai inspiratsiooni Kristuse tõelise Risti reliikviast.

Ustav Rist on eluhiies ainuülla tüvega – ükski puu ei kanna võrdselt lehe, õie, viljaga: sulnis puit ja helged naelad kandvad koormat kallimat.

Kes soovib rohkem teada saada selle jumalateenistuse ajaloost, palun kuulata saadet sarjast „Mõttekoda“. Leia: “Püha Risti austamine – liturgia, millel vanust üle tuhande aasta” (Mõttekoda, 17.04.2019) võikuulake siin:

Jumalateenistuse laululehe saatesõnas kirjutatakse:

Suure Reede kolmeosaline jumalateenistus on erandlik nähtus – see algab justkui eikuskilt ja lõppeb taas eikuhugi. Seda vaimulikult nii rikast aega raamistab tühjus ja mahajäetus, mida peegeldab kõige paremini täiesti lage altar ning avatud uksega tühi tabernaakel. Jeruusalemm on maha jäetud – Püha Linn on laastatud. Niisiis ei mingit harjumuspärast ettevalmistust jumalateenistuseks, ei mingit seletust – meile justkui avaneb juba mõnda aega tagasi alanud ja ajatult kestva filmi eesriie.

[—]

Kui jumalateenistuse esimene osa – Sõna ja palveteenistus – on suures mahus eestpalvetajate kanda, siis teises ja kolmandas osas on kogudusel märksa aktiivsem oluline roll. Teenigem siis usinalt ja innukalt kaasa nii laulmise, Püha Risti austamise kui armulaual osalemisega.

Tegu on küllaltki pika ja süvenemistnõudva jumalateenistusega. Pühalaulu Kool, kes selle teenistuse on ette valmistanud, on avastanud sedalaadi pika süvenemise voorused ja on korduvalt saanud tunda rikkalikku autasu, mis enese tasaseks sundimise tagajärjeks on. Seepärast võtkem aega, alustagem rahulikult, nagu maratoni jooksmist ja laskem Vaimul tegutseda.

Tere tulemast kõigile!

Küsi lisa: eerik.joks@psalmus.eu